Årets vinnare 2009

 

Berner Sennenhund

Ägaren ska vara medlem i Svenska Sennenhundklubben, SShK
Ant. Utst. Poäng
Berner sennenhund, hanhundar    
1. SE UCH DK UCH Odysseus äg. Lotta Schander, Tidaholm 5 47
2. SE UCH Berntiers Forward äg. Johanna Bidner, Hedesunda 5 44
3. C.I.B NORD UCH FIUCH Gangsterluvans Keno Kanon äg. Anders Anderssson & Ingmarie Olofsson, Åkers Styckebruk 5 43
4. INT UCH SE UCH NO UCH DK UCH SE V-05 Bernerdalens Pavarotti äg. Lisa & Jörgen Nilsson, Ljusdal 5 40
5. SE UCH Odenhills Garcon äg. Gunilla Odenfelt, Alunda 5 35
6. SE UCH NO UCH Doremis Ubbefin äg König & Linnea Karlsson, Tavelsjö 5 34
7. DK UCH SE UCH Möllelyckans Mojo äg. Kerstin & Lars Westerberg, Kävlinge 5 31
7. SE UCH Bernerdalens Bjarke äg. Anette Möller, Finspång 5 31
9. JWW-08 Doremis Canon äg Therese Carlsson, Bjurholm 5 30
10. SE UCH Kastenhofs Alexus äg Ulrika Finnmarker Engelcrona, Falun 5 28
11. SE UCH Bernerdalens Presley äg. Helena Berlinder, Piteå 4 26
12. Biléras Da Capo äg. Johanna Bidner, Hedesunda 4 21
13. SE UCH Nolegårdens Bond äg Tony Björklund, Linköping 3 20
14. Nellyvill´s Dressed to Impress äg Susanne Johansson, Ljungbyhed 3 18
14. Tamika´s Barabbas äg. Lotta Schander, Tidaholm 3 18
14. SE UCH Nallemaja´s X-Et Erixon äg. Susanne Öberg Gustavsson, Hamneda 3 18
17. SE V-09 SE UCH DK UCH CA CH USCH Indian Hills Blizzard of Oz äg. Jan Herngren, Rättvik 2 17
17. Bernerdalens Xanté äg. Carina Persson, Karlskoga 3 17
19. SE UCH Zandrina´s Quite a man äg. Monica Nilsson, Brunskog 2 16
20. Brånslättens Sverre Stjärnskott äg. Peter Holmbom, Boden 2 13
20. SE UCH Herrekvarns Aladdin äg. Lena Thudin, Arnäsvall 2 13
22. Lovahagens Elliot äg Annica Grääs, Kil 2 11
22. Gissvallens Dio äg. Ingela Brorsson, Marsfjäll 2 11
24. Zandrina´s Son of a King äg Ulrika Jörsell, Varberg 2 10
24. AP SE UCH Werner Wix Goliat äg. Anita Richter, Västra Frölunda 2 10
24. Bernergläntans Bilbo äg. Ann-Sofie Nordh, Linköping 2 10
24. Eklövens Casper O'connor äg. Sonja Jörgensen, Långasjö 2 10
24. LPI SE UCH Bernerdalens Rock'n Roll King äg. Jim Nilsson, Sundsvall 2 10
29. SE UCH Bernerdalens Nasdaq äg Lisa & Jörgen Nilsson, Ljusdal 1 9
29. Askimsvikens Lord Camiel äg. Elisabeth Falkhaven, Torup 1 9
29. Herrekvarns Dacke äg. Mari Karlsson, Hillerstorp 2 9
29. Doremis Watson Brad äg. Anette Andersson, Höllviken 2 9
29. Berntiers Legolas äg. Susanne Negga, Gimo 2 9
34. FIUCH SE UCH Bernerdalens Suzuki äg. Lilian Åstrand, Björklinge 2 8
35. Tertzo´s Kuckunniwi äg. Anneli Ekdahl, Ängelholm 1 7
36. Doremis Uncas äg. Inger Bäcklund, Skellefteå 1 6
36. Lad´s Trubadur äg. Lene Fossmo, Kristinehamn 1 6
36. Ekespångs Quantillus äg. Marianne Henriksson, Vaggeryd 1 6
36. Macis Nashville äg. Kerstin & Lars Westerberg, Kävlinge 1 6
40. Möllelyckans Pettson äg. Marie Averfalk, Höllviken 1 5
40. Kronblommas Enrico äg. Christine Wesström, Grycksbo 1 5
40. Säterhundens London Hammersmith äg. Britt- Marie Thuvesson, Degeberga 1 5
40. Genein´s Aston Martin äg Anncatrine Uppfeldt, Sundsvall 1 5
40. Bernervillans Bailey Tyson äg. Ulla Gustafsson, Finspång 1 5
40. Bernerbrukets Diesel äg. Ingegerd E Nilsson, Tomelilla 1 5
40. Kronblommas Escamillo äg. Lotten Hjelm, Nämdö 1 5
48. SE UCH Lionas Dandy Donald äg. Eva Ring, Söderköping 1 4
48. SE UCH Napoleon äg. Anita Richter, Västra Frölunda 1 4
50. Bernerdalens Å de Vie äg. Helena Berlinder, Piteå 1 3
     
Berner sennenhund, tikar    
1. SE UCH Berntiers Imagine äg. Eva Sundell Johansson, Skärplinge 5 43
1. Doremis Dubble-Nougat äg. König & Linnea Karlsson, Tavelsjö 5 43
3. Bernerdalens Bouquet äg. Lisa & Jörgen Nilsson, Ljusdal 5 42
4. INT UCH NORD UCH FIUCH LVCH LTCH SE V-08 NO V-06 LV-08 BALTV-08 Rämmedalens Angela von Hamp äg. Monica Nilsson, Brunskog 5 40
5. SE UCH Doremis Xam-Bafin äg. König & Linnea Karlsson, Tavelsjö 5 38
6. INT UCH NORD UCH SE V-06-07 NORD V-07 Bernerdalens Santa Fé äg. Lisa & Jörgen Nilsson, Ljusdal 5 37
7. SE UCH Kronblommas Dorabella äg. Björn Magnusson, Svartsjö 5 35
7. SE UCH NO UCH Åhlhöjdens Isa äg. Kicki Nordlund, Enköping 5 35
9. SE UCH Stenhöjdens Inca Isadora äg. Solveig Johansson, Älvsbyn 5 32
10. C.I.B NORD UCH Doremis Qorafin äg. König & Linnea Karlsson, Tavelsjö 5 30
11. Edets Janice äg. Lilian Kandell, Rönninge 4 28
11. Lovahagens Ellie Enchanted äg. Gunilla Odenfelt, Alunda 4 28
13. SE UCH Odenhills Fresia äg. Agneta Lund Karlsson, Lönashult 4 22
14. SE UCH Bernerdalens Nokia äg. Pia Magnusson, Färentuna 3 21
14. AP LPI Runezzaz Amazing Wind äg. Kristin Holmberg, Lindome 4 21
14. SE UCH Brånslättens Tora Tandoori äg. Carin & Karl Ågren, Vännäs 3 21
17. Berntiers Just for me äg. Karin Andersson, Västerås 3 20
18. SE UCH Sennenvännens Trine äg. Ann-Sofie Nordh, Linköping 3 18
19. SE UCH Kronblommas Desdemona äg. Gunn Jacobsson, Örebro 2 17
19. Roabamsen´s Chmilla äg. Kicki Nordlund, Enköping 4 17
21. SE UCH Zandrina´s Sunshine äg. Monica Karlsson Thorsell, Skövde 3 16
23. SE UCH Möllelyckans Heidi äg. Monika Johansson, Svärtinge 2 14
23. Österleufstas Vera Lynn äg. Sara Eriksson, Skärplinge 3 14
25. Berntiers Hilary äg Karin Andersson, Västerås 2 12
25. Gangsterluvans Nellie Niagara äg. Lena Rydgren, Vikbolandet 2 12
28. Doremis Ulay A Lady äg. Lenita Lindblom, Umeå 2 11
28. Bernervillans Atzuko äg Monika Johansson, Svärtinge 2 11
30. Amber äg. Inger Carlsson, Tingsryd 2 10
30. Werner Wix Kick Off äg. Helena Berlinder, Piteå 2 10
33. Montmorzys Boungavilla äg. Agneta Lund Karlsson, Lönashult 1 8
33. SE(AP)CH AP LPI LPII SE UCH DK UCH Askimsvikens Humla äg Marianne Olofsson, Torslanda 1 8
33. Nellyvill´s Deal or no Deal äg. Birgitta Borrhed Johansson, Trekanten 2 8
33. LPI Sennenvännens Tollie äg. Annette Karlsson, Mantorp 1 8
37. Bernerdalens Regina äg. Pia Magnusson, Färentuna 1 7
37. Macis Ladoga äg. Eva Keikkala, Genarp 1 7
37. Säterhundens London Maida Vale äg. Anneli Ekdahl, Ängelholm 1 7
37. Berntiers Lighting the Way äg. Eva Sundell Johansson, Skärplinge 1 7
37. Österleufstas Up to Date äg. Madeleine Lundh, Stockholm 1 7
37. Gangsterluvans Nobla Nicolette äg. Gunilla Odenfelt & Lena Danielsson, Alunda 1 7
37. Berntiers Mamma Mia äg. Eva Sundell Johansson, Skärplinge 1 7
44. Lad´s Diva äg Jan Herngren, Knislinge 1 6
44. Gissvallens Crizzy äg. Malin Rosendahl, Sävar 1 6
44. Brånslättens Sally Salut äg. Carin & karl Ågren, Vännäs 1 6
44. Kronblommas Cherubino äg. Björn Magnusson, Svartsjö 1 6
44. Lesjöbygdens A-Chiquita äg. Elisabeth Gustafsson, Fjugesta 1 6
44. Lesjöbygdens A-Tequila äg. Ingalill Svedmyr Johansson 1 6
44. Doremis Fiorentina äg. Anette Andersson, Höllviken 1 6
44. LPI LPII Brånslättens Molly Melon äg Roger Fahlén Älandsbro 1 6
44. Stenhöjdens No Chance Nannie äg. Birgitta Svensson, Lillpite 1 6
53. Pregestas Cajsa Kavat äg. Jeanette Kjellberg, Simrishamn 1 5
53. Nöklebyåsen´s Que äg. Camilla Johansson, Kil 1 5
53. Bernerings Amica äg. Eva Ring, Söderköping 1 5
53. Brånslättens Unika Ulrika äg. Carin Ågren, Vännäs 1 5
53. Macis Lousiana äg. Carin Lingårdh, Hörby 1 5
53. Honey-Mix Izabella äg. Monica & Peter Edel, Hjärnarp 1 5
53. SE VCH AP Qubina von Der Holderstockhöhe äg. Ulrica Olsson, Svenljunga 1 5
61. Dale Gudbrand´s Debbie Zaam äg. Veronica Wiklund, Björna 1 4
61. Tamika´s Belladonna äg. Lotta Schander, Tidaholm 1 4
61. Stenhöjdens Soya äg Joy Åkesson, Kalmar 1 4
61. Doremis You-Sefin äg Lilian Dahlberg, Umeå 1 4
61. Claybasket´s L-Lady äg. Anita Henriksson, Olofstorp 1 4
61. Lilla Björnens Denise Grey äg. Carina Martinsson, Färjestaden 1 4
61. Ewa Vom Queenstolz äg. Carina Nilsson, Sölvesborg 1 4
61. Brånslättens Tuttan Tvärslå äg. Roger Fahlén, Älandsbro 1 4
69. Alnöitens Edina Electra äg. Maria Danielsson, Sundsbruk 1 3