Resultat från år 2017

Årets arbetande hund

Ing-Marie Jonsson SE20035/2014 Brånslätt. Chili con Carne

35

Helene Kronblad SE15708/2014 Bernerbrukets Trassel

35

Karina Larsson SE15710/2014 Bernerbrukets Twitter

29  

Anette Poulsen Johansson S62792/2009 Ekespångs Unika 28
Anette Poulsen Johansson SE58951/2011 Ekespångs Xilinhot 28

Kristina Lundström SE26849/2015 Werner Wix Wera

27

Birgitta Palo Johansson SE47590/2012 Doremis Qillen McD

26

Ingalill N Springare SE31624/2014 Doremis Tricolora Dokri

25

Ing-Marie Olsson SE39650/2013 Bernerboets Chilli

24

Kristina Lundström SE11463/2010 Calmaritens Koccos

24

Janne Andersson SE48221/2014 Saga

23

Viktoria Lindström SE13654/2014 Granbokajsas Krusmynta

23

Annika Petersson SE33052/2014 Eklövens Yellow Rose 21

Jenny Nyström SE29967/2014 Allra Käraste Ville

21

Linda Luchterhand S26154/2009 Bernerdalens Evita

20

Catharina Fohlin SE43130/2014 Fohlinans Love Child

19

Frida Svenzon SE34961/2014 Wiitch-hoo's Compiz

19

Anna Fronth SE24229/2016 Lahb Nemo av Kamperhaug

13

Johanna Emilsson SE11516/2014 Tjofselinas S Gossink

11

Anna Adrians SE21876/2012 Berntiers Blaze of Glory

8

Per Digbo SE43129/2014 Fohlinans Black Night

7

Birgitta Palo Johansson SE19451/2016 Bernerdalens Qubus

6

Ute Rüegg SE41720/2013 Sina von der Auentruti

3

Ute Rüegg SE42169/2016 Alpenhirts Julia

3

Ulrika Digbo SE35703/2016 Bernerbandens Eris

2

Annakarin Broström SE58294/2016 ViljoValente av Hiselfoss

3

 

Resultat från tidigare år

2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016

Poängberäkningar.
Gällande från
2017-12-09

Poäng Arbetsprov Lydnad Rally Agility Bruks Viltspår
1 Start AD
(inoff)
Start SKL Start
Nybörjarklass
Start
KL 1
Start
Apell
Start
Anlagstest
2 Godkänd
AD (inoff)

Start klass IV
(inoff)

Uppflyttningsresultat
i Starklass
Start i KL 1
Kval.resultat
nyb.klass

Start
fortsättningsklass

0:at KL 1 GK Apell Godkänd AKL

Start Öppan Klass

3 Fullföljt AP 1

Godkänd klass IV
(inoff)

2:a pris KL 1 Kval.resultat
Forts.klass

Start
Avanceradklass

Pinne KL 1

Start KL 2

Uppflyttad tillLägre
GK Lägre
2:a pris i
Öppen Klass
4 Godkänd AP I

Fullföljt AP II

1;a pris i klass 1

2:a pris i klass 2

Kval.resultat
Avancerad.klass

Start
Mästarklass

0:at klass 2 Uppflyttad
till Högre
GK Högre
1:a pris
Öppen klass
5 Godkänd AP II

Fullföljt AP III

1;a pris i klass 2

2:a pris i klass 3

Cert Mästarklass Pinne KL 2

Start KL 3

Uppflyttad
till Elit
Godkänd Elit
1:a pris med HP i
Öppen klass
6 Godkänd AP III 1:a pris klass 3 0:at klass 3 Certpoäng
Elit
7 CACIOB
klass 3
Cert,
SM Pinne
Cert
8

Tillägg 1 poäng för KM

Tillägg 1 poäng för varje extra tävlingsgren