Resultat från år 2018

Årets arbetande hund

Placering Reg.nummer Hundens namn Förare Poäng
1 SE15708/2014 Bernerbrukets Trassel Helene Kronblad 36
2 SE47590/2012 Doremis Qillen Birgitta Palo Johansson 31
3 SE26849/2015 Werner Wix Wera Kicki Lundström 27
4 SE20035/2014 Brånslättens Chili con Carne Ing-Marie Johnsson 26
4 SE34962/2014 Wiitch-Hoo's Crimzkramz Sanna Andersson 26
4 SE58951/2011  Ekespångs Xilinhot Annette Poulsen Johansson 26
7 SE13654/2014 Granbokajsas Krysmynta Viktoria Lindström 23
8 SE19331/2016 Berntiers Lovely Girl Ulla Söderqvist 22
9 SE15710/2014 Bernerbrukets Twitter Karina Larsson 21
10 SE34961/2014 Wiitch-hoo´s Compiz Frida Svensson 19
11 SE18204/2017 Bernerbrukets Lanza Pernilla Svedjeby 17
12 SE50045/2016 Tornedalings Finnmix Bernard Petra Rantatalo 15
13 SE34962/2014 Bernerlyans Gaston Marianne Ahrén 14
14 SE50046/2016 Tornedalings Finnmix Bianca Petra Rantatalo 13
15 SE39650/2013 Bernerboets Chilli Ing-Marie Olsson 12
15 SE43130/2014 Fohlinans Love Child Catarina Fohlin 12
15 SE11167/2011 Ramatuelle V't Rijkenspark Pernilla Svedjeby 12
18 SE33052/2014 Eklövens Yellow Rose Annica Peterson 11
18 SE29088/2017 Eklövens Dream Catcher Annica Peterson 11
20 SE51471/2016 Bernerbrukets Åtilia Ing-Marie Olsson 9
20 SE51470/2016 Bernerbrukets Åccra Toril Melangen 9
22 SE54821/2017 Doremis Athena Maxxa Anna-Lena Wennberg 8
23 SE31624/2014 Doremis Tricolora Doki Ingalill Springare 5
23 SE41720/2013 Sina von den Auenrüti  Ute Rüegg 5
25 SE42926/2017 Wiitch-Hoo´s Gretchen Åsa Eliasson 2
26 SE40977/2009 Björnligans Derivata Björnbus Marcus Rüegg 1

Resultat från tidigare år

2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 2017

Årets arbetande hund
Gäller från 2018-01-01 tillsvidare

Poäng

Lydnad

Bruks

Agility (ag/hopp)

Arbetsprov

1

Start i startklass

Start i appellklass

Start agilityklass 1

Fullföljt allmändrag, minst 55 p

2

Uppfl startklass, start i klass 1

Godkänd appellklass

0:at lopp klass 1

Godkänd allmändrag (inoff). Fullföljt A kl IV/elit (inoff) minst 96 p

3

2:a pris i klass 1

Uppflyttning till lägre klass, Godkänd lägre klass

Pinne i klass 1, Start i klass 2

Fullföljt AP I, minst 60 p. Godkänd AP IV/elit  (inoff)

4

1:a pris i klass 1, 2:a pris i klass 2

Uppflyttning till högre klass, godkänd högre klass

0:at lopp klass 2

Godkänd AP I, Fullföljt klass II, minst 110 p

5

1:a pris i klass 2, 2:a pris i klass 3

Uppflyttning till elitklass, godkänd elitklass

Pinne i klass 2, Start i klass 3

Godkänd AP II. Fullföljt AP III, minst 120 p.

6

1:a pris i klass 3

Certpoäng elitklass

0:at lopp klass 3

Godkänd AP III

7

CACIOB i klass 3

CERT

CERT, SM-pinne

 

 

Poäng

Viltspår

Rallylydnad

Nosework

1

Start i anlagsklass

Start NKL

GK DP NW 1

2

Godkänd anlagsklass, start öppenklass

Kvalificerat resultat NKL, Start FKL

GK DP NW 2    Start NW 1

3

2:a pris öppenklass

Kvalificerat resultat FKL, start AKL

GK DP NW 3, Diplom NW 1

4

1:a pris öppenklass

Kvalificerat resultat AKL, Start MKL

Start NW2

5

1:a pris med HP i öppenklass

CERT i MKL

Diplom NW 2

6

 

 

Start NW 3

7

 

 

Diplom NW 3 (Cert när aktuellt)

1 poäng för varje extra gren man deltagit i.
1 poäng för deltagit i KM 

Man får räkna med 5 tävlingar/prov.