Berner Sennen uppfödare

Nedanstående uppfödare med följande kennelnamn har förbundit sig att vid samtliga parningar följa SShK:s avels- och uppfödaretiska regler, SKK:s Grundregler och övriga kriterier för kennellistan, vilket bl a innebär minst två uppfödda registrerade sennenhundkullar.
  Kennelnamn Uppfödare Postnr Ort Tel.nr Mail- och HemsideadresserEMai
  ALLRA KÄRASTE Monica Edel 263 72 Skäret 073-412 59 61 monica@allrakaraste.se
http://www.allrakaraste.se
ALNÖITENS Katrine Hammarstedt 864 95 Stöde 070-290 90 31 alnoitens@hotmail.com
http://www.alnoitens.com
  AMANDIOS Anette Söderholm 241 62 Löberöd 070-877 80 85 amandios@telia.com
http://www.amandios.se
  ASKIMSVIKENS Anette Bladh 437 35 Lindome 070-828 77 23 anette.bladh@gmail.com
  BAUERNHOF Lisbeth Kull 595 94 Mjölby 070-370 64 79 lisbeth.kull@telia.com
  BEHRENS  Johan Thorsén 733 98 Ransta 070-475 69 66 behrenskennel@hotmail.com
http://www.behrenskennel.com
  BELLISSEMO BERNER'S Liselotte E Svensson

374 52

Asarum 070-838 87 23 lledvardsson@hotmail.se
https://www.bellissimoberner.se/
  BELMICO'S Maria Laestander 938 32 Arjeplog 070-318 79 46 knabben@telia.com  
www.belmicos.com
  BERNER HÖKARNAS Åsa Högström 891 95 Arnäsvall
Örnsköldsvik
070-636 68 20 asahogstrom@yahoo.se
  BERNERBANDENS Birgitte Damsgaard 274 93 Skurup 070-373 51 33  birgitte@bernerbanden.dk
http://www.bernerbanden.dk 
  BERNERBERGETS  Lina Jansson
Johanna Persson
143 30
611 91
Vårby
Nyköping
070-628 97 14
070-250 59 55
bernerberget@gmail.com
http://www.bernerbergets.se
johanna.persson@vettris.se
  BERNERBRUKETS Anita Richter/
Carina Carlsson
426 58 Västra 
Frölunda
070-767 94 65 anita.richter21@gmail.com
  BERNERDALENS Lisa Nilsson 827 93 Ljusdal 070-569 08 78 bernerdalens.kennel@gmail.com 
https://bernerdalens.wordpress.com 
  BERNEREXPRESSENS Lisette Wallström 439 94 Onsala 070-623 83 01 bernerexpressens@wallstrom.st
https://kimjesed.wisite.com/bernerexpressen
  BERNERLIGANS Ia Ynde & Lena Ynde-Johanson 749 70 Fjärdhundra 076-108 55 82 Bernerligan@hotmail.com 
www.bernerligan.se
  BERNERLYANS Catharina Öhgren 423 51  Torslanda 070-556 49 70 catharina.ohgren@telia.com
http://www.bernerlyans.se/
  BERNERVILLANS Monika Johansson 612 94 Finspång 0122-600 12
070-367 03 35
monika@bernervillan.se
http://www.bernervillan.se 
  BERNERÄNGENS Ira Jansson 76197 Norrtälje 076-778 88 33 ira@momenthia.se
http://bernerengens.se
  BERNIINAS Niina Nordlund 572 97 Kristdala 073-382 89 89 niina.nordlund@telia.com
BERNLJUNGENS Cecilia Mogor 296 92  Yngsjö 070-528 92 60 mogor@telia.com
http://www.bernljungens.se
  BERNTIERS Eva Sundell-Johansson 819 61 Skärplinge 070-397 05 67 evasj@berntiers.se
http://www.berntiers.se
  BERNWIKS
Lena Wikström
442 77  
Romelanda 
070-260 95 90
bernwiks@hotmail.com
bernwiks.bloggagratis.se  
  BERSEMO'S Ingemar Brénnander 342 60 Moheda 070-328 64 11 ingemar.brennander@bersemos.se 
http://www.bersemos.se 
  BETILLY'S Beth-Lis  Raghall 934 97 Byske 070-559 57 08 blr@betillys.se
http://www.betillys.se
  BJÖRNLIDENS Veronica Wiklund 890 50 Björna 073-029 94 89 bjornlidens@hotmail.se
  BJÖRNLIGANS Anna-Maria  Nygårds 179 96 Svartsjö 073-154 05 39 bjornliganskennel@hotmail.se
http://www.bjornligans.se
BRÅNSLÄTTENS Carin & Karl Ågren 911 93 Vännäs 0935-200 97,
070-677 38 00
agren.bran@outlook.com
http://www.branslatten.se
  BÄCKARÄNGENS Therese Haglund 795 90 Rättvik  070-770 56 32 thereseha80@gmail.com
  CULLIMIGEIS Anna-karin och Erica
Jönsson
373 78 Fågelmara 072-180 62 21 cullimigeis@telia.com
  DALALEDS Anti Lirbank 273 72 Lövestad 070-974 17 40 dalaleds.kennel@gmail.com
Dalaleds kennel på Facebook
DOREMIS König & Linnéa Karlsson 922 66 Tavelsjö 090-603 27,
070-641 74 20
kennel@doremis.se
http://www.doremis.se
  EDETS Lilian Kandell 144 63 Rönninge 073-954 52 02 lilian@edetskennel.se
http://www.edetskennel.se
  EDOLLE'S Ingrid o Ulf Käll 961 93  Boden 070-645 91 91 edolles@outlook.com
http://www.edolles.se
  EKESPÅNGS Susanne Öberg Gustavsson 341 75  Hamneda 0372-520 46,
070-256 93 57
susanne@ekespangskennel.se
www.ekespangskennel.se
  ELLEBÄCKENS Maria Johansson 372 51 Kallinge 08-57 05 14,
070-857 05 14
ellebackens@hotmail.com
  FOHLINANS Jonas och Catharina
Fohlin
375 33 Mörrum 073-3-96 60 10 fohlinans@hotmail.se
http://www.fohlinans.se
  FRANSENNENS Boel Fransson 281 43 Hässleholm 070-837 52 96  fransson.boel@telia.com
http://www.fransennens-kennel.se
  FRUÄNGENS Angelica Carlsson 605 94 Norrköping 070-259 89 68 fruangens@gmail.com
GANGSTERLUVANS Ingmarie Olofsson &
Anders Andersson
647 52 Åkers Styckebruk 070-687 58 54
070-387 58 54
gangsterluvans@telia.com
http://www.gangsterluvans.se/
GRÖNBERGA'S Eva Molinder 605 95 Norrköping 070-573 64 90 eva.molinder@telia.com
http://www.gronbergaskennel.com 
  HENNATORPETS Helen Mellqvist 911 30 Vännäs 070-610 06 88 henna59@yahoo.se
HERREKVARNS Catarina Sjödin 432 64  Bua 070-512 78 87 catarina@herrekvarnskennel.se
http://www.herrekvarnskennel.se
  HUNDSMÅLAS Gunilla Holmer 384 92 Ålem 0499-242 13,
070-674 96 48
gunilla@hundsmala.se
www.hundsmåla.se
  KASTENHOFS Ulrika o. Ingemar Finnmarker-Engelcrona 791 92 Falun 023-77 05 13,
070-586 83 77 
ulrika.finnmarker@telia.com 
http://www.kastenhofs.com 
  KEEP IN TOUCH Anna Adrians 452 93 Strömstad 073-843 66 30 kontakt@keepintouch.se  
www.keepintouch.se
LACKAREBÄCKENS Christina Isaksson 437 93 Lindome 073-984 11 43 stina@berglofs.com
http://lackarebacken.3w.se/
  LANGUNDO Gladys o Stephanie
Gustafsson
612 94  Finspång 070-560 65 69,
070-226 86 99
gladys.langundo@gmail.com
stephanie_gustafsson@outlook.com
www.langundo.n.nu
  LILLA BJÖRNENS Carina Åkesson 386 96 Färjestaden  070-221 84 69  lilla.bjornen@telia.com
http://lillabjornen.se
LILLTÄKTS Yvonné Hemström  790 15 Sundborn  073-575 64 84 lilltakts@gmail.com
http://www.bernerkennel.se 
  LINA LYCKANS Bengt Ejderlöf 142 33 Skogås 070-771 30 96 linalyckanskennel@gmail.com
http://www.linalyckanskennel.se
  LION QUEEN Helena Önnervall 954 32 Gammelstad/
Luleå
070-369 67 98 helena.onnervall@gmail.com
http://www.lionqueen.se
  MICHIKOS Madeleine Lundh 11727 Stockholm 070-777 77 89 madlun@hotmail.com
http://www.michikoskennel.se
  MISS LADYS Caroline o. Christer
Florå Petches 
342 93 Hjortsberga 070-441 03 46 missladyskennel@hotmail.se
http://www.missladyskennel.se 
  MONTMORZYS Agnetha Lundh Carlsson  342 53  Lönashult 072-561 10 19 morzy@telia.com
http://www.montmorzy.se
  MÖLLELYCKANS Lola Elfving 260 60 Kvidinge 070-147 03 97 lola.elfving@hotmail.com
  NOLEGÅRDENS Camilla o, Lars Johansson 665 91 Kil 070-658 05 57 camilla@nolegardens.se
http://www.nolegardens.se/
ODENHILLS Gunilla Odenfelt 747 93 Alunda 070-679 14 43 gunilla@odenhills.se
http://www.odenhills.se/
  PREGESTAS Margareta Olsson

275 33

Sjöbo

070-640 17 12  maggan.olsson@sjobo.nu
  STENSÄNGENS Inger Ahlin 141 37 Huddinge 070-413 54 57 stensangens@telia.com
  STORA BROGÅRDENS Birgitta
Borrhed Johansson
388 98 Trekanten 076-100 80 86
0480-508 22
brogardens@telia.com
  TORNEDARLINGS Petra Rantatalo 294 92 Sölvesborg 070-670 28 77 Petra@kig.se  
  WERNER WIX Helena Berlinder 941 91  Piteå 070-304 99 52 werner_wix@hotmail.com 
www.wernerwix.se
  WIITCH-HOO'S Ingrid Kruse/
Gunilla Törnqvist
472 62 Bräkne-Hoby 070-949 02 44
073-403 22 76
inka@wiitch-hoos.se,
gunilla @wiitch-hoos.se
http://www.wiitch-hoos.se
  WILDSJÖNS Cecilia Lind Behrenfors 571 73 Stensjön 070-619 14 04 cecilia.lind-behrenfors@nassjo.se
instagram; wildsjons
  WORKING BEAUTY'S Anki Broberg 665 92 Kil 070-234 93 37 anki@workingbeauty.se
www.workingbeauty.se
  ÅKESTORP'S Sofie Johansson 281 95 Vankiva 0733-26 08 66 sofie.akestorp@hotmail.com