UTSTÄLLNINGSRESULTAT FRÅN SVENSKA
SENNENHUNDKLUBBENS
SALAUTSTÄLLNING LÖRDAGEN DEN 6 FEBRUARI 2010
utskrivet av Britt
Klingeborn
APPENZELLER SENNENHUND
Championklass, hanar
1 ck SE UCH SV-07 Carnavals Pascal
ägare Monika & Mattias Klum, Uppsala
2 ck SE UCH Carnavals Pavarotti,
ägare Maj-Britt Andersson, Karlstad
Bästa hanhundsklass
1 SE UCH SE V-07 Carnavals Pascal BIM
2 SE UCH Carnavals Pavarotti
Öppen klass, tikar
1 ck Carnavals Madame Butterfly
ägare Elisabeth Spång, Enköping
Championklass, tikar
1 ck SE UCH AP LP1 Alppikellon Emilia
ägare Barbro Simarro, Grängesberg
Veteranklass, tikar
1 ck SE UCH NORD V-07 Carnavals Camelia
ägare Gunilla Odenfelt, Alunda
Bästa tikklass
1 SE UCH NORD V-07
Carnavals Camelia BIR, BIS-2,
BIR BIS-1 veteran
2 Carnavals Madam Butterfly Certifikat
och Championat
3 SE UCH AP LP1 Alppikellon Emillia
Bästa uppfödargrupp
Kennel Carnavals BIR-grupp
ENTLEBUCHER SENNENHUND
Valpklass, hanar
1 hp Carnavals Zibibbo BIR-valp,
BIS-2-valp
ägare Bengt Andersson, Karlstad
Valpklass, tikar
1 hp Carnavals Zara BIM-valp
ägare Lena Watz, Örbyhus
Unghundsklass, hanar
1 hp Carnavals Barolo
ägare Ulrica Clacton, Saltsjöbaden
Championklass, hanar
1 ck SE UCH SE V-07 Akademigårdens Helios
ägare Gunilla & Stefan Johanson,
Västerås
2 ck SE UCH SE V-05 NORD V-07 Uskabergets Slåttergubben
ägare Roine Persson, Nora
Bästa hanhundsklass
1 SE UCH SV-07 Akademigårdens Helios BIM
2 SE UCH SE V-05 NORD V-07 Uskabergets Slåttergubben
Unghundsklass, tikar
1 ck LP1 Carnavals Blossom
ägare Britt Klingeborn, Knivsta
Championklass, tikar
1 ck SE UCH Uskabergets Norna
ägare Roine Persson, Nora
2 ck SE UCH SE V-06 SE V-08 NORD V-07 Uskabergets Astri
ägare Roine Persson, Nora
Veteranklass, tikar
1hp SE UCH SE V-00 SE V-02 SE V-05 Daisy BIR och BIS-3-veteran
ägare Roine Persson, Nora
Bästa tikklass
1 LP1 Carnavals Blossom BIR,
BIS-3
2 SE UCH Uskabergets Norna
3 SE UCH SE V-06 SE V-08 NORD V-07 Uskabergets Astri
Bästa uppfödargrupp
Kennel Uskaberget BIR-grupp,
BIS-1- grupp
Bästa Avelsgrupp
SE UCH SE V-00 SE V-02 SE V-05 Daisy BIR-grupp,
BIS-2-grupp
GROSSER SCHWEIZER
SENNENHUND
Unghundsklass, tikar
1 hp Frecajo´s Donna Karan
ägare Eva Jungåker, Skövde
BERNER SENNEN
Babyklass, hanar
1 hp Bermounts Jussi BIM-baby
ägare Dan Köhlquist, Nora
Babyklass, tikar
1 hp Brånslättens X-Tre-Ma Malena BIR-baby,
BIS-2-valp
ägare Carin & Karl Ågren, Vännäs
Valpklass, hanhundar
1 hp Berntiers On Demand BIM-valp
ägare Emma Johansson, Gävle
2 hp Berntiers Opus One
ägare Christina Antila, Hallstahammar
3 hp Berntiers Powhatan
ägare Eva-Sundell-Johansson, Skärplinge
Valpklass, tikar
1 hp Doremis Himla Sefin Uwa
BIR-valp, BIS-1 valp
ägare Anders Andersson & Ingmarie
Olofsson, Åkers Styckebruk
2hp Tertzo's Crime of Passion
ägare Britt-Mari Håkansson, Trångsund
Juniorklass
1 ck Tamika's Calixtus
ägare Caroline Larsson, Skövde
2 hp Berntiers Monte Carlo
ägare Anna-Karin Jönsson, Fågelmara
Unghundsklass, hanhundar
1 ck Doremis Dumle
ägare König & Linnea Karlsson,
Tavelsjö
2 ck Tamika's Barabbas
ägare Lotta Schander, Tidaholm
3 ck Berntiers Legolas
ägare Susanne Negga, Gimo
Öppen klass, hanar
1 ck Lovahagens Elliot
ägare Annica Grääs, Kil
2 ck Dale Gudbrand's Kaliber Guel
ägare Madeleine Ehmer, Rimbo
3 ck LP1 Bernerdalens Umax
ägare Lina Martinsson, Finspång
Championklass, hanhundar
1 ck INT UCH SE UCH DK UCH NO UCH SE V-05
Bernerdalens Pavarotti
ägare Lisa & Jörgen Nilsson,
Ljusdal
2 ck C.I.B NORD UCH Odysseus
ägare Lotta Schander, Tidaholm
3 ck SE UCH NO UCH Doremis Ubbefin
ägare König & Linnea Karlsson,
Tavelsjö
Bästa hanhundsklass
1 INT UCH SE UCH DK UCH NO
UCH SE V-05
Bernerdalens Pavarotti BIR,
BIS-1
2 C.I.B NORD UCH Odysseus
3 SE UCH NO UCH Doremis Ubbefin
4 Lovahagens Elliot Certifikat
R Dale Gudbrand's Kaliber Guel
Juniorklass,tikar
1 ck Berntiers Mamma Mia
ägare Eva Sundell-Johanson, Skärplinge
2 ck Lovahagens High Five
ägare Annica Grääs, Kil
3 hp Behrens Chanel
ägare Arne Alldén, Romakloster
4 hp Bernerdalens Egina
ägare Marianne Danielsson, Oviken
R hp Bernerdalens Essie
ägare Karin Höljesten, Tällberg
Unghundsklass, tikar
1 ck Doremis Dubble-Nougat
ägare König & Linnea Karlsson,
Tavelsjö
2 ck Fruängens Bozz-a-Nova
ägare Angelica Carlsson, Norrköping
3 ck Tamika's Belladonna
ägare Lotta Schander, Tidaholm
4 hp Brunnstorps Ronja
ägare Monica Damm, Västerås
Öppen klass, tikar
1 ck Berntiers Just for Me
ägare Karin Andersson, Västerås
2 ck Lilltäkt's Inez
ägare Lilian Kandell, Rönninge
3 ck Berntiers Hot Mail
ägare Eva Sundell Johansson Skärplinge
4 ck Brånslättens Tuttan Tvärslå
ägare Roger Fahlén, Älandsbro
R ck Berner Tessa v't Rijkenspark
ägare Birgitte Damsgaard, Skurup
Championklass, tikar
1 ck INT UCH NORD UCH SE V-06-07 NORD V-07
Bernerdalens Santa Fé
ägare Lisa & Jörgen Nilsson,
Ljusdal
2 ck SE UCH Doremis Xam-Bafin
ägare König & Linnea Karlsson,
Tavelsjö
3 ck SE UCH Brånslättens Tora Tandoori
ägare Carin & Karl Ågren, Vännäs
Veteranklass, tikar
1 ck LP1 Senenvännens Tollie
ägare Annette Karlsson, Mantorp
Bästa tikklass
1 Berntiers Just for me Certifikat,
BIM
2 Doremis Dubble-Nougat
3 INT UCH NORD UCH SE V-06-07 NORD V-07 Bernerdalens Santa Fé
4 LP1 Sennenvännens Tollie BIR-veteran,
BIS-2 veteran
R Lilltäkt's Inez
BIR och BIM Berner
Sennen
Bästa uppfödargrupp
hp Kennel Doremis Bästa
grupp, BIS-2-grupp
hp Kennel Bernerdalens
hp Kennel Berntiers
hp Kennel Tamika's
Bästa avelsgrupp
hp SE UCH Kronblommas Arabella Bästa
grupp, BIS-1-grupp
hp C.I.B NORD UCH FI UCH Gangsterluvans Keno Kanon
hp C.I.B NORD UCH Odysseus
|