Utställningsresultat Byske 2013-08-10


Domare: Jari Laakso, Finland, Bernerhanar

               
Nina Lönner-Anderson, Bernertikar, avelsklass och uppfödarklass

Berner sennen Deltagande hundar 63 st ( 24 + 39 ) Anmälda hundar 69 st ( 25 + 44 )

Babyklass, hanar
1 Hp                Bernerdalens Lego                                                               BIR-Baby

               
ägare Lotta Mellberg, Söråker
2 Hp                Bernerdalens Lord Calvert

               
Ägare Camilla Anderholm, Sundsvall

Babyklass, tikar
1 Hp                Bernerdalens Lexi                                                   BIM-Baby

               
Ägare Marianne Danielsson, Oviken

Valpklass, hanar
1 Hp        Werner Wix Ronaldo                                                         BIR-Valp BIS-Valp

               
ägare Helena Berlinder, Piteå

Valpklass, tikar

1 Hp        Werner Wix Rozett                                                           BIM-Valp

               
Ägare Helena Berlinder & Joy Åkesson, Kalmar

Juniorklass, hanar
1 EX Ck  Doremis Quarterback MCD

               
Ägare König & Linnea Karlsson, Tavelsjö
2 EX      Doremis Qillen MCD

               
Ägare Birgitta Palo Johansson, Malmberget

3 EX      Thai-Koon´s Jerry Joystick

               
Ägare Birgitta Pettersson, Nyland
4 VG     
Thidas Igor
               
Ägare Lotta Hämäläinen, Njurunda

Unghundsklass, hanar
1 EX Ck  Bernerdalens Kilo

               
Ägare Lina Martinsson, Finspång
2 EX Ck  Werner Wix Quattro

               
Ägare Helena Berlinder, Piteå 

Öppen klass, hanar
1 EX Ck  Ekespångs Winter Foppa

               
Ägare Lena Thudin, Arnäsvall
2 EX Ck  Honey-Mix Malte Mild

                Ägare Margaretha Sverker, Domsjö

3 EX      Ekespångs Ville Virus

               
Ägare Lena Thudin, Arnäsvall
4 EX      SE VCH Doremis Kliff Ford

               
Ägare Camilla Anderholm, Sundsvall

Championklass, hanar
1 EX CK C.I.B SE UCH NO UCH FI UCH Bernerdalens Å de Vie

               
Ägare Helena Berlinder, Piteå
2 EX Ck  NORD UCH NORD JV-11 NORD V-11 Bernerdalens Jackpot

                Ägare Lisa & Jörgen Nilsson, Ljusdal

3 EX Ck  SE UCH Brånslättens Ville Vargtass

               
Ägare Anna Salomonsson, Lillhärdal
4 EX Ck  SE VCH SE UCH Bernerdalens E de Bruce

               
Ägare Ulrika Hansson, Kovland
  
EX Ck  C.I.B NORD UCH US CH SE V-11 DK V-12 Sapphire´s Practical Magic
               
Ägare Petra Junehall & Anette Häggström, Hemmingsmark

Veteranklass, hanar
1 EX Ck  C.I.B NORD UCH FI UCH NORD VV-12 SE V-12 DK VV-12

             Gangsterluvans Keno Kanon                                                              BIR-veteran

               
Ägare Anders Andersson och Ingmarie Olofsson, Åkers Styckebruk
2 EX Ck  SE UCH LPI Bernerdalens Rock’n Roll King

               
Ägare Marie-Louise Jonasson & Jim Nilsson, Sundsvall             

3 EX Ck  SE UCH LPI LPII Bernerdalens Umax

                Ägare Lina Martinsson, Finspång

4 EX Ck  SE UCH AP Bränngärdans Dickens Kiwsam  
               
Ägare Sanna Larsson och Björn Andersson, Finspång

Bästa hanhundsklass
1              C.I.B SE UCH NO UCH FI UCH Bernerdalens Å de Vie                          
BIR BEST IN SHOW

2              NORD UCH NORD JV-11 NORD V-11 Bernerdalens Jackpot             
3              C.I.B NORD UCH FI UCH NORD VV-12 SE V-12 DK VV-12

                    Gangsterluvans Keno Kanon                                                        

4              Ekespångs Winter Foppa                                                                Certifikat

              
Bernerdalens Kilo                                                                           Reserv-Certifikat

Juniorklass, tikar
1 EX Ck    Brånslättens Aloe Vera

               
Ägare Sara Boija, Arnäsvall
2 EX        Brånslättens Ada Adamo

               
Ägare Helen Mellqvist, Vännäs

3 EX        Doremis Rani Jerlo

               
Ägare Birgitta Norlander, Nordingrå
4 EX        Ekoxens Estee Erith

               
Ägare Marie Martinsson, Arvidsjaur
 

Unghundsklass, tikar
1 EX Ck    Bernerdalens Katinka

               
Ägare Solveig Johansson, Älvsbyn
2 EX        Bernerdalens Kanazta

               
Ägare Joy Åkesson, Kalmar
3 EX        Dalsjögårdens Celma-Såfin

               
Ägare Lilian Dahlberg & Sven Blomqvist, Umeå

4 VG        Werner Wix Queen

               
Ägare Maria Laestander, Arjeplog
 

Bruksklass, tikar
1 EX Ck  AP Bernerdalens Hedvig

               
Ägare Ulla Söderqvist, Gävle
2 EX      AP Bernerdalens Åza

               
Ägare Ulla Söderqvist, Gävle
 

Öppen klass, tikar
1 EX Ck  Bernerdalens Black Velvet                 
               
Ägare Marie-Louise Jonsson & Jim Nilsson, Sundsvall
2 EX Ck  Doremis Gina Gucci

               
Ägare Lenita Lindblom, Umeå

3 EX Ck  Doremis Lady Madonna Kid

               
Ägare Åsa Högström, Arnäsvall
4 EX      Brånslättens Unika Ulrika

               
Ägare Helena Mellqvist, Vännäs

Championklass, tikar
1 EX Ck  DK UCH SE UCH Bernerdalens Bouquet

               
ägare Lisa & Jörgen Nilsson, Ljusdal
2 EX Ck  SE UCH Ekespångs Winter Rana

               
ägare Anita Ottermark, Gävle
3 EX Ck  SE UCH Doremis Himla Sefin Uwa

               
ägare Anders Andersson & Ingmarie Olofsson, Tavelsjö

4 EX Ck  C.I.B SE UCH NO UCH FI UCH Doremis Dubble-Nougat

               
Ägare König & Linnea Karlsson, Tavelsjö
EX Ck     SE UCH Brånslättens Tora Tandoori

               
Ägare Carin & Karl Ågren, Vännäs
EX Ck     SE UCH Brånslättens Tuttan Tvärslå
               
Ägare Roger Fahlén, Älandsbro
EX Ck     SE UCH FI UCH SE (AP)CH LPI LPII LPIII Calmaritens Koccos

               
Ägare Helena Berlinder, Piteå

EX Ck     SE UCH NO UCH Werner Wix Kick Off

               
Ägare Helena Berlinder, Piteå 

Veteranklass, tikar
1 EX Ck  SE UCH Nöklebyåsen´s Online                                                  BIM-Veteran

                Ägare Lisa & Jörgen Nilsson, Ljusdal

2 EX Ck  C.I.B NORD UCH Doremis Qorafin                  

                Ägare König & Linnea Karlsson, Tavelsjö

3 EX        Thidas Biscaya

               
Ägare Åsa Andersson, Surahammar
4 EX        Gissvallens Carelia

               
Ägare Marie Lejdstrand, Lycksele

Bästa tikklass
1              DK UCH SE UCH Bernerdalens Bouquet                                    BIM
2              SE UCH Ekespångs Winter Rana                                         
3                Bernerdalens Black Velvet                                                  Certifikat Champion
4              Doremis Gina Gucci                                                             Reserv-Certifikat             


Avelsklass

1 Hp        DK UCH SE UCH Bernerdalens Bouquet                                     BIR-, BIS-Avelsgrupp

               
Ägare Lisa & Jörgen Nilsson, Ljusdal                                  

2 Hp        C.I.B NORD UCH Doremis Qorafin                  

                Ägare König & Linnea Karlsson, Tavelsjö 

Uppfödarklass
1 Hp        Kennel Bernerdalens                                                             BIR-, BIS-Uppfödargrupp
2 Hp        Kennel Doremis
3 Hp        Kennel Brånslättens

 


 

SShK:s utställning i Byske 
10 augusti 2013

Bim Bernerdalens Bouque't,  BIR BIS Bernerdalens Å De Vie

BIR Bernerdalens Å de Vie, ägare Helena Berlinder
foto: Lina Martinsson

BIR BIS-valp Werner Wix Ronaldo,
BIM-valp Werner Wix Rozett

BIR-valp Werner Wix Ronaldo, ägare Helena Berlinder. 
Foto Lina Martinsson