MY DOG, GÖTEBORG 2013-01-06
APPENZELLER SENNENHUND
Deltagande hundar: 1 st ( 0 + 1 )      
Domare: Matti Tuominen
Bästa tikklass
Inget CK delades ut
BERNER SENNENHUND
Deltagande hundar: 52 st ( 25 + 27 ) Anmälda hundar: 61 st ( 27 + 34 )
Domare: Nils Molin, valpklass hanar och tikar + juniorklass hanar och tikar, Arne Foss övriga
Bästa valpklass, hanhundar
1. Bernljungens Flax Uno  Lars-Göran Pantzar, Härryda HP BIM-VALP
Bästa valpklass, tikar
1. Bernljungens Flax Tippa Cecilia Mogor, Åhus HP BIR-VALP
2. Fransennens Odessa Boel Fransson, Hässleholm HP
Bästa hanhundsklass
1. DK UCH DK V-12 FI UCH SE UCH SE V-11 US CH Sapphires Practical Magic Petra Junehall & Anette Häggström, Vallentuna CACIB BIR
2. Kronblommas Macduff Monika Nilsson, Brunskog CERT R-CACIB CHAMPION
3. Sennenhund Rossii Senator A Larina, Ryssland R-CERT
4. NO UCH Dale Gudbrand´s Index Bala Alf Normann Solberg & Kari Nybakken, Norge
Bästa tikklass
1. Private-Stefal Meici To Ridonhennet Yulia Gritchenok, Natalya Gracheva & Koidu Liivia, Ryssland CERT CACIB BIM
2. DK UCH NO UCH SE UCH Madison av Milkcreek Gro Solberg, Norge R-CACIB
3. Nellyvill´s Better than Bitte Mona Kjösnes Bakken, Norge R-CERT
4. Jazzhills Ace of Hearts Lena Sundell & Eva Sundell Johansson, Henån
Bästa veteranklass, tikar
1. NO UCH SE UCH Ronja Bente Risto Holmen, Norge CK BIR-VETERAN
GROSSER SCHWEIZER SENNENHUND
Deltagande hundar: 3 st ( 0 + 3 ) Anmälda hundar: 4 st ( 0 + 4 )
Domare: Matti Tuominen
Bästa tikklass
1. Coralein Vom Fönsterrain Conny Mannel, Tyskland CERT CACIB BIR
2. LU CH VDH CH SE UCH Cara-Elea Vom Fönsterrain Conny Mannel, Tyskland R-CACIB
3. Jomatanjo´s Gaia Yvonne Ekstrand, Broaryd R-CERT

Göteborg Int.6/1 
BIR CACIB Cruftskvalificering  C.I.B* GCH USCH SECH NOCH DKCH FICH 
NORDCH SV-11 DV-12 NOV-12 Sapphires Practical Magic
Äg. Petra Junehall & Anette Häggström
BIM CERT,CACIB Cruftskvalificering Private-Stefal Meici To Ridonhennet
Äg.Yulia Gritchenok, Natalya Gracheva och Koidu Liivla, Ryssland
Domare Arne Foss, Norge,  Fotograf Lina Martinsson

Valpklass BIR/BIM
BIR: Bernljungens Flax Tippa  Ägare: Cecilia Mogor, Åhus
BIM: Bernljungens Flax Uno  Ägare: Maggan & Lasse Pantzar, Härryda
Resultatet gäller båda dagarna!