KÖPING 2013-07-21
BERNER SENNENHUND
Deltagande hundar: 39 st ( 18 + 21 ) Anmälda hundar: 44 st ( 19 +25 )
Domare: Harry Tast
Bästa valpklass, tikar
1. Bernervillans Ellie Elvira Anne Mäntykorpi, Finspång HP BIR-VALP
2. Bernervillans Erina Emmy Christer Ringholm, Norrköping HP
3. Devael Catchascatchcan Gunn Jacobsson, Örebro HP
Bästa hanhundsklass
1. C.I.B DK VV-12 FI UCH NORD UCH NORD VV-12 SE V-12 Gangsterluvans Keno Kanon Anders Andersson & Ingmarie Olofsson, Åkers Styckebruk BIR
2. SE JV-12 Goldbear´s Wellington Johanna Bidner, Hedesunda CERT CACIB
3. Behrens Dogge Doggelito Pernilla Söderqvist, Torshälla R-CERT R-CACIB
4. Berntiers Xcellent Emma & Jonas Berggren, Djura
Bästa veteranklass, hanhundar
1. C.I.B DK VV-12 FI UCH NORD UCH NORD VV-12 SE V-12 Gangsterluvans Keno Kanon Anders Andersson & Ingmarie Olofsson, Åkers Styckebruk CK BIR-VETERAN
2. LPI LPII SE UCH Bernerdalens Umax Lina Martinsson, Finspång
Bästa tikklass
1. Kronblommas Norma Björn Magnusson, Svartsjö CERT CACIB BIM
2. NO JV-11 Tjofselinas Alisa Anne Mäntykorpi, Finspång R-CERT R-CACIB
3. Berntiers Baby Doll Eva Sundell Johansson, Skärplinge
4. SE UCH NORD JV-11 Berntiers Super Trouper Eva Sundell Johansson, Skärplinge
Bästa uppfödarklass
1. Kennel Kronblommas Björn Magnusson, Svartsjö HP BIR-UPPFÖDARGRUPP
2. Kennel Berntiers Eva Sundell Johansson, Skärplinge HP
ENTLEBUCHER SENNENHUND
Deltagande hundar: 2 st ( 1 + 1 ) Anmälda hundar: 3 st ( 1 + 2 )
Domare: Rafael Escar Tabuena
Bästa hanhundsklass
1.  SE UCH Carnavals Biggles Monika Lindberg, Åsbro CACIB BIR
Bästa tikklass
1. SE UCH SE V-12 Siri Roine Persson, Nora CACIB BIM
GROSSER SCHWEIZER SENNENHUND
Deltagande hundar: 3 st ( 1 + 2 )
Domare: Rafael Escar Tabuena
Bästa hanhundsklass
1. SE UCH SE V-12 Groseros Orozco Helena Gunnarsson, Heby CACIB BIR
Bästa tikklass
1. Bella Z Kraje Sveta Adrienne Raask, Örsundsbro CERT CACIB BIM
2. NORD JV-11 SE UCH Carnavals Filippa Claes-Göran Andersson & Britt Klingeborn, Örebro R-CACIB

 

SKK:s internationella utställning 
i Köping 21 juli 2013

BIM med CERT och CACIB Bella Z Kraje Sveta. Ägare: Adrienne Rask. 
BIR med CACIB SE UCH SE V-12 Groseros Orozco. Ägare: Helena Gunnarsson.

BIR och BIR Veteran C.I.B, DK VV-12, FI UCH, NORD UCH, NORD VV-12, SE V-12
Gangsterluvans Keno Kanon, 
Uppfödare och ägare: Ingmarie Olofsson och Anders Andersson 
Certifikat och BIM Kronblommas Norma, 
uppfödare och ägare: Björn Magnusson.
BIS-4 uppfödargrupp: Kronblommas Kennel

SE JV-12 Goldbear's Wellington fick sitt andra CERT med CACIB och blev 2:a Bästa Hane.

Domare: Harry Tast, Foto: Madeleine Lundh