RANSÄTER 2013-07-28
BERNER SENNENHUND
Deltagande hundar: 42 ( 20 + 22 ) Anmälda hundar: 51 st ( 23 + 28 )
Domare: George Schogol, valpar Kurt Nilsson, övriga
Bästa valpklass, tikar
1. Devael Catchascatchcan Gun Jakobsson, Örebro HP BIR-VALP
Bästa hanhundsklass
1. NORD JV-11 NORD UCH NORD V-11 Bernerdalens Jackpot Lisa & Jörgen Nilsson, Ljusdal CACIB BIR
2. DK UCH NO UCH Nöklebyåsen´s Ådne Gro Solberg, Norge CERT R-CACIB CHAMPION
3. EE CH FI UCH LV CH UA CH Bernarossa Cherokee Jaana Kääpi, Finland R-CERT
4. LU CH NO UCH VDH CH Cafridas Kinetic Kansas Knight Vigdis Löken, Norge
Bästa veteranklass, hanhundar
1. NO UCH SE UCH SE V-08 Ola Odelsgutt av Hiselfoss Gro Solberg, Norge CK BIM-VETERAN
2. SE UCH Werner Wix Helge Anita Richter, Västra Frölunda CK
Bästa tikklass
1. DK UCH SE UCH Bernerdalens Bouquet Lisa & Jörgen Nilsson, Ljusdal CACIB BIM
2. NO UCH Nöklebyåsen´s Ålga Med Å Wenche H Blakkisrud, Norge CERT R-CACIB CHAMPION
3. DK V-12 INT UCH NO VV-112 NORD UCH NORD VV-12 VDH CH VWW-13 Cafridas Frolic Friendly Fannie Vigdis Löken, Norge
4. Cafridas Rhythmic Rexie Royal Vigdis Löken, Norge R-CERT
Bästa veteranklass, tikar
1. DK V-12 INT UCH NO VV-112 NORD UCH NORD VV-12 VDH CH VWW-13 Cafridas Frolic Friendly Fannie Vigdis Löken, Norge CK BIR-VETERAN
Bästa avelsklass
1. NO UCH SE UCH SE V-08 Ola Odelsgutt av Hiselfoss Gro Solberg, Norge HP BIR-AVELSGRUPP
2. DK V-12 INT UCH NO VV-112 NORD UCH NORD VV-12 VDH CH VWW-13 Cafridas Frolic Friendly Fannie Vigdis Löken, Norge HP
Bästa uppfödarklass
1. Kennel Cafridas Vigdis & Ole Einar Löken, Norge HP BIR-UPPFÖDARGRUPP
2. Kennel Bernarossa Raija Tajakka, Finland HP
ENTLEBUCHER SENNENHUND
Deltagande hundar: 2 st ( 1 + 1 )
Domare: Per Kr Andersen
Bästa hanhundsklass
Inget CK delades ut
Bästa tikklass
Inget CK delades ut
GROSSER SCHWEIZER SENNENHUND
Deltagande hundar: 8 st ( 5 + 3 )
Domare: Per Kr Andersen
Bästa hanhundsklass
1. Gillix Pop Echo Petra Johansson, Täby CERT CACIB BIR
Bästa tikklass
Inget CK delades ut
Bästa avelsklass
1. NO UCH NORD JV-07 SE UCH Gillix Sintra Monica Ehn, Kil HP BIR-AVELSGRUPP
Bästa uppfödarklass
1. Kennel Gillix Pia Gilleby, Kil HP BIR-UPPFÖDARGRUPP