STRÄNGNÄS 2013-03-10
APPENZELLER SENNENHUND
Deltagande hundar: 2 st ( 1 + 1 )      
Domare: Petra Junehall
Bästa hanhundsklass
1. Alppikellon Imago Saija Hokkanen, Finland CERT CACIB BIR
Bästa tikklass
Inget CK delades ut
BERNER SENNENHUND
Deltagande hundar: 41 st ( 14 + 27 Anmälda hundar: 44 st ( 16 + 28 )
Domare: Petra Junehall
Bästa valpklass, hanhundar
1. Doremis Quaestor Quben Mcd Monika Nilsson, Brunskog HP BIR-VALP
Bästa valpklass, tikar
1. Nobelhill´s Alfa Aquilae Kicki Nordlund, Enköping HP BIM-VALP
Bästa hanhundsklass
1. SE UCH Kronblommas Macduff Monika Nilsson, Brunskog CACIB BIM
2. FI V-12 Zenedin Zenedan av Hiselfoss Gro Solberg, Norge CERT R-CACIB
3. C.I.B DK VV-12 FI UCH NORD UCH NORD V-12 SE V-12 Gangsterluvans Keno Kanon Anders Andersson & Ingmarie Olofsson, Åkersberga
4. Berntiers Simply the Best Eva Sundell Johansson, Skärplinge R-CERT
Bästa veteranklass, hanhundar
1. C.I.B DK VV-12 FI UCH NORD UCH NORD V-12 SE V-12 Gangsterluvans Keno Kanon Anders Andersson & Ingmarie Olofsson, Åkersberga CK BIR-VETERAN
2. AP SE UCH Bränngärdans Dickens Kiwsam Sanna Larsson & Björn Andersson, Finspång CK
Bästa tikklass
1. SE UCH Berntiers Just for Me Karin Andersson, Västerås CACIB BIR
2. DK UCH NO UCH SE UCH NORD UCH Madison av Milkcreek Gro Solberg, Norge R-CACIB
3.NO UCH Hermine Hufsetufsa av Hiselfoss Gro Solberg, Norge CERT CHAMPION
4. Kronblommas Lucretia Björn Magnusson, Svartsjö R-CERT
Bästa uppfödarklass
1. Kennel Kronblommas Björn Magnusson, Svartsjö HP BIR-UPPFÖDARGRUPP
2. Kennel Berntiers Eva Sundell Johansson, Skärplinge HP
3. Kennel Michikos Madeleine & Hans Lundh, Stockholm HP
ENTLEBUCHER SENNENHUND
Deltagande hundar: 1 st ( 0 + 1 )
Domare: Petra Junehall
Bästa tikklass
1. NORD JV-11 Isone Uit't Hollandse Entlinest Ute Rüegg, Ålberga CERT CACIB BIR CHAMPION
GROSSER SCHWEIZER SENNENHUND
Deltagande hundar: 2 st ( 0 + 2 )
Domare: Petra Junehall
Bästa tikklass
1. SE UCH NORD JV-11 Jomatanjo´s Filippa Claes-Göran Andersson & Britt Klingeborn, Knivsta CACIB BIR