TVÅÅKER 2013-07-12
BERNER SENNENHUND
Deltagande hundar: 65 st ( 27 + 38 ) Anmälda hundar: 73 st ( 29 + 44 )
Domare: Ann-Christin Johansson
Bästa valpklass, hanhundar
1. Armani Rojaus Bernas Erika Piskunovas, Litauen HP BIR-VALP
2. Bernervillans Frankie Enso Cecilia Skoglund, Finspång HP
Bästa valpklass, tikar
1. Bernervillans Erina Emmy Angelica Carlsson, Norrköping HP BIM-VALP
Bästa hanhundsklass
1. DK UCH NO UCH NORD V-12 RLD N SE UCH Berningtons Widunder Cinzia Lundgren, Lerum CACIB BIM
2. Flintinge´s Chewie Chewbacca Kim & Pia Remmer, Danmark CERT
3. C.I.B DK UCH EE CH FI UCH INT UCH LT CH LV CH NO UCH NORD UCH SE UCH SE V-08 Pla Odelsgutt av Hiselfoss Gro Solberg, Norge
4. EE CH LT&LV CH PL CH RU CH Shardonnet Cecar Brizo Erika Piskunovas, Litauen R-CERT R-CACIB
Bästa veteranklass, hanhundar
1. C.I.B DK UCH EE CH FI UCH INT UCH LT CH LV CH NO UCH NORD UCH SE UCH SE V-08 Pla Odelsgutt av Hiselfoss Gro Solberg, Norge CK BIR-VETERAN
Bästa tikklass
1. Kronblommas Musette Björn Magnusson, Svartsjö CERT CACIB BIR
2. NORD JV-11 SE UCH Berntiers Super Trouper Eva Sundell Johansson, Skärplinge R-CACIB
3. BY CH EE CH LT&LV CH PL CH RU CH Joly Van´t Pachthof Erika Piskunovas, Litauen R-CERT
4. DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH Ronja Bente Risto Holmen, Norge
Bästa veteranklass, tikar
1. DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH Ronja Bente Risto Holmen, Norge CK BIM-VETERAN
Bästa avelsklass
1. C.I.B EUW-10 HR CH IT CH NO UCH NORD UCH Odysseus Lotta Schander, Tidaholm HP BIR-AVELSGRUPP
Bästa uppfödarklass
1. Kennel Kronblommas Björn Magnusson, Svartsjö HP BIR-UPPFÖDARGRUPP
2. Kennel Berntiers Eva Sundell Johansson, Skärplinge HP
GROSSER SCHWEIZER SENNENHUND
Deltagande hundar: 5 st ( 2 + 3 )
Domare: Yvonne Brink
Bästa valpklass, hanar
1. Jomatanjo´s Herman Mari Berg, Sjuntorp HP BIR-VALP
Bästa valpklass, tikar
1. Jomatanjo´s Hera Yvonne Ekstrand, Broaryd HP BIM-VALP
Bästa hanhundsklass
1. NORD V-11 SE UCH SE V-11 Frecajo´s Allegro Patrik Rosenqvist, Sävsjö CACIB BIM
Bästa tikklass
1. Jomatanjo´s Fliff Charlotta Danielsson, Svedala CERT CACIB BIR
2. Petit Katarina Zetterström, Heberg R-CERT
3. Beta Liluye Hawk v H Groote Vliet Yvonne Ekstrand, Broaryd R-CACIB

 

 

SKK:s internationella utställning 
i Tvååker 12 juli 2013

BIR, Cert och CACIB Kronblommas Musette. 
Uppfödare och ägare Björn Magnusson. 
BIM, DK UCH  NO UCH  NORD V-12  RLD N  SE UCH  Berningtons Widunder,
Uppfödare Inger Vinje,  Ägare: Cinzia Lundgren, Foto: Mona Bundgaard

Bästa uppfödargrupp Kronblommas kennel
Kronblommas Macduff, Kronblommas Musette, 
Kronblommas Isolde, Kronblommas Jolanta.

CK CERT CACIB BIR och CHAMPION Jomatanjo's Fliff
ägare Charlotta Danielsson

HP BIR valp  Jomatanjo's Herman  
ägare Mari Bergh