TVÅÅKER 2013-07-13
BERNER SENNENHUND
Deltagande hundar: 64 st ( 28 + 36 ) Anmälda hundar: 73 st ( 29 + 44 )
Domare: Birgitta Hasselgren, valpar Jan de Gids, övriga
Bästa valpklass, hanhundar
1. Bernervillans Frankie Enso Cecilia Skoglund, Finspång HP BIM-VALP
2. Nöklebyåsen´s Duggan Gladys Gustafsson, Finspång HP
Bästa valpklass, tikar
1. Bernervillans Erina Emmy Angelica Carlsson, Norrköping HP BIR-VALP
Bästa hanhundsklass
1. Armand Majasönn Mari Anne Braaten, Norge CERT BIM
2. Michikos Bidanshi Helen Stattin, Vendelsö R-CERT
3. DK UCH SE UCH Kronblommas Macduff Monika Nilsson, Brunskog
4. Berntiers Al Tornado Eva Sundell Johansson, Skärplinge
Bästa veteranklass, hanhundar
1. C.I.B DK UCH EE CH FI UCH INT UCH LT CH LV CH NO UCH NORD UCH SE UCH SE V-08 Pla Odelsgutt av Hiselfoss Gro Solberg, Norge CK BIM-VETERAN
Bästa tikklass
1. NORD JV-11 SE UCH Berntiers Super Trouper Eva Sundell Johansson, Skärplinge BIR
2. NO UCH Scary Heaven av Lee Armand, Norge Bente Risto Holmen, Norge CERT
3. DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH Ronja Bente Risto Holmen, Norge
4. Berntiers Papina Kicki Nordlund, Enköping R-CERT
Bästa veteranklass, tikar
1. DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH Ronja Bente Risto Holmen, Norge CK BIR-VETERAN
Bästa avelsklass
1. C.I.B EUW-10 HR CH IT CH NO UCH NORD UCH Odysseus Lotta Schander, Tidaholm HP BIR-AVELSGRUPP
Bästa uppfödarklass
1. Kennel Berntiers Eva Sundell Johansson, Skärplinge HP BIR-UPPFÖDARGRUPP
2. Kennel Kronblommas Björn Magnusson, Svartsjö HP
GROSSER SCHWEIZER SENNENHUND
Deltagande hundar: 6 st ( 2 + 4 )
Domare: Jan de Gids
Bästa valpklass, hanar
1. Jomatanjo´s Herman Mari Berg, Sjuntorp HP BIR-VALP
Bästa valpklass, tikar
1. Jomatanjo´s Hera Yvonne Ekstrand, Broaryd HP BIM-VALP
Bästa hanhundsklass
1. SE UCH Jomatanjo´s Frodo Kerstin Meinen, Ljungbyhed BIR
Bästa tikklass
1. Jomatanjo´s Fliff Charlotta Danielsson, Svedala BIM
2. DK UCH SE UCH Jomatanjo´s Fannie Yvonne Ekstrand, Broaryd
3. Jomatanjo´s Gaia Yvonne Ekstrand, Broaryd CERT
4. Petit Katarina Zetterström, Heberg R-CERT
Uppfödarklass
1. Kennel Jomatanjo´s Yvonne Ekstrand, Broaryd HP BIR-UPPFÖDARGRUPP

 

SKK:s internationella utställning 
i Tvååker 13 juli 2013

 BIR och BIG-4  SEUCH NORD JV-11 Berntiers Super Trouper,  
BIM och Cert Armand Majasönn

BIS-1 Avelsgrupp Multichampion Odysseus
Kronblommas Macduff, Double Trouble from Christofland,
Kronblommas Musette, Kronblommas Jolanta
.
Foto: Frank