VÄSTERÅS ROCKLUNDA 2013-04-27
APPENZELLER SENNENHUND
Deltagande hundar: 1 st ( 0 + 1 )
Domare: Monika Blaha
Bästa tikklass
Inget CK delades ut
BERNER SENNENHUND
Deltagande hundar: 30 st ( 12 + 18 ) Anmälda hundar: 36 st ( 15 + 21 )
Domare: Annika Ulltveit-Moe, valpar Per Kr Andersen, övriga
Bästa valpklass, hanhundar
1. Kronblommas Rigoletto Anna-Karin Broström, Rönninge HP BIR-VALP
Bästa valpklass, tikar
1. Nobelhill´s Alfa Aquilae Kicki Nordlund, Enköping HP BIM-VALP
Bästa hanhundsklass
1. C.I.B DK V-12 EE CH NO V12 NORD UCH SE UCH SE V-11 US CH Sapphires Pratical Magic Petra Junehall & Anette Häggström, Vallentuna BIR
2. C.I.B DK VV-12 FI UCH NORD UCH NORD VV-12 SE V-12 Gangsterluvans Keno Kanon Anders Andersson & Ingmarie Olofsson, Åkers Styckebruk
3. Bernerbergets Double Trouble Lina Jansson, Vårby CERT
4. Jazzhills Ase of Spades Karin Andersson, Västerås R-CERT
Bästa veteranklass, hanhundar
1. C.I.B DK VV-12 FI UCH NORD UCH NORD VV-12 SE V-12 Gangsterluvans Keno Kanon Anders Andersson & Ingmarie Olofsson, Åkers Styckebruk CK BIM-VETERAN
2. AP SE UCH Bränngärdans Dickens Kiwsam Susanna Larsson & Björn Andersson, Finspång
Bästa tikklass
1. SE UCH Berntiers Daily News Eva Sundell Johansson, Skärplinge BIM
2. SE UCH SE V-11 Berntiers Quest for Gold Eva Sundell Johansson, Skärplinge
3. Kronblommas Lucretia Björn Magnusson, Svartsjö CERT CHAMPION
4. Berntiers Dig For Gold Eva Sundell Johansson, Skärplinge R-CERT
Bästa veteranklass, tikar
1. SE UCH Berntiers Daily News Eva Sundell Johansson, Skärplinge CK BIR-VETERAN
2. NO VV-11 NORD UCH NORD VV-11 Åhlhöjdens Isa Kicki Nordlund, Enköping
Bästa uppfödarklass
1. Kennel Berntiers Eva Sundell Johansson, Skärplinge HP BIR-UPPFÖDARGRUPP
ENTLEBUCHER SENNENHUND
Deltagande hundar: 3 st (1 + 2 )
Domare: Marie-Josée Melchior
Bästa hanhundsklass
1. SE UCH Carnavals Biggles Monika Lindberg, Åsbro BIM
Bästa tikklass
1. SE UCH SE V-12 Siri Roine Persson, Nora BIR
2. Bica Pia Bellman, Åkersberga CERT
GROSSER SCHWEIZER SENNENHUND
Deltagande hundar: 1 st ( 0 + 1 ) Anmälda hundar: 2 st ( 1 + 1 )
Domare: Mari-Josée Melchior
Bästa tikklass
1. NORD JV-11 SE UCH Carnavals Filippa Claes-Göran Andersson & Britt Klingeborn, Örebro BIR

 

SKK:s nationella utställning i Västerås
27 april 2013

BIR BIG-3, Ch. Sapphires Practical Magic
Ägare: Petra Junehall och Anette Häggström
BIM BIS-veteran, Ch. Berntiers Daily News
Ägare: Eva Sundell Johansson
 

Kronblommas Lucretia 3:a bästa tik och cert. 
Blev därmed svensk och finsk champion. 
Ägare Björn Magnusson. Foto: Lina Martinsson.

Bernerbergets Double Trouble 3:a bästa hane och cert.
Ägare och foto: Lina Martinsson