Resultat från år 2018

Årets arbetande hund

Placering Reg.nummer Hundens namn Förare Poäng
1 SE15708/2014 Bernerbrukets Trassel Helene Kronblad 36
2 SE47590/2012 Doremis Qillen Birgitta Palo Johansson 31
3 SE26849/2015 Werner Wix Wera Kicki Lundström 27
4 SE20035/2014 Brånslättens Chili con Carne Ing-Marie Johnsson 26
4 SE34962/2014 Wiitch-Hoo's Crimzkramz Sanna Andersson 26
4 SE58951/2011  Ekespångs Xilinhot Annette Poulsen Johansson 26
7 SE13654/2014 Granbokajsas Krysmynta Viktoria Lindström 23
8 SE19331/2016 Berntiers Lovely Girl Ulla Söderqvist 22
9 SE15710/2014 Bernerbrukets Twitter Karina Larsson 21
10 SE34961/2014 Wiitch-hoo´s Compiz Frida Svensson 19
11 SE18204/2017 Bernerbrukets Lanza Pernilla Svedjeby 17
12 SE50045/2016 Tornedalings Finnmix Bernard Petra Rantatalo 15
13 SE34962/2014 Bernerlyans Gaston Marianne Ahrén 14
14 SE50046/2016 Tornedalings Finnmix Bianca Petra Rantatalo 13
15 SE39650/2013 Bernerboets Chilli Ing-Marie Olsson 12
15 SE43130/2014 Fohlinans Love Child Catarina Fohlin 12
15 SE11167/2011 Ramatuelle V't Rijkenspark Pernilla Svedjeby 12
18 SE33052/2014 Eklövens Yellow Rose Annica Peterson 11
18 SE29088/2017 Eklövens Dream Catcher Annica Peterson 11
20 SE51471/2016 Bernerbrukets Åtilia Ing-Marie Olsson 9
20 SE51470/2016 Bernerbrukets Åccra Toril Melangen 9
22 SE54821/2017 Doremis Athena Maxxa Anna-Lena Wennberg 8
23 SE31624/2014 Doremis Tricolora Doki Ingalill Springare 5
23 SE41720/2013 Sina von den Auenrüti  Ute Rüegg 5
25 SE42926/2017 Wiitch-Hoo´s Gretchen Åsa Eliasson 2
26 SE40977/2009 Björnligans Derivata Björnbus Marcus Rüegg 1

Resultat från tidigare år
2002
, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 2017

Årets arbetande hund
Gäller från 2022-01-01 tillsvidare

Poäng Lydnad Bruks Agility (ag/hopp) Arbetsprov
1 Start i startklass Start i appellklass Start agilityklass 1 Fullföljt allmändrag, minst 55 p
2 Uppfl startklass, start i klass 1 Godkänd appellklass 0:at lopp klass 1 Godkänd allmändrag (inoff). 
3 2:a pris i klass 1 Uppflyttning till lägre klass, Godkänd lägre klass Pinne i klass 1, Start i klass 2 Fullföljt AP I, minst 60 p. 
4 1:a pris i klass 1, 2:a pris i klass 2 Uppflyttning till högre klass, godkänd högre klass 0:at lopp klass 2 Godkänd AP I, Fullföljt klass II, minst 110 p
5 1:a pris i klass 2, 2:a pris i klass 3 Uppflyttning till elitklass, godkänd elitklass Pinne i klass 2, Start i klass 3 Godkänd AP II. Fullföljt AP III, minst 120 p. 
6 1:a pris i klass 3 Certpoäng elitklass 0:at lopp klass 3 Godkänd AP III, Fullföljt AP IV/Elit (inoff) minst 96 p.
7 CACIOB i klass 3 CERT  CERT, SM-pinne Godkänd AP IV/Elit (inoff)
  Viltspår Rallylydnad Nosework Klövjeprov
1 Start i anlagsklass Start NKL  GK DP NW 1  
2 Godkänd anlagsklass, start öppenklass Kvalificerat resultat NKL, Start FKL GK DP NW 2    Start NW 1  
3 2:a pris öppenklass Kvalificerat resultat FKL, start AKL GK DP NW 3, Diplom NW 1  
4 1:a pris öppenklass Kvalificerat resultat AKL, Start MKL Start NW2 Bronsmärket
5 1:a pris med HP i öppenklass CERT i MKL Diplom NW 2 Silvermärket
6     Start NW 3 Guldmärket
7     Diplom NW 3 (Cert när aktuellt)  
Tillägg för att ha deltagit på KM 1 poäng
Tillägg 1 poäng för varje extra tävlingsgren.