Årets arbetande hund

Årets arbetande hund

Anmälan till årets arbetande hund görs till sshklubb@gmail.com 

Vi behöver hundens registreringsnummer, namn, förarens namn samt resultat från allmändrag, då det inte finns registrerat. 

2019 Doremis Qillen MD, Birgitta Palo Johansson

2018 Bernerbrukets Trassel, Helene Kronblad

2017 Bernerbrukets Trassel, Helene Kronblad & Brånslättens Chili con Carne, Ing-Marie Jonsson

2016 Bernerboets Chilli, Ing-Marie Olsson

2015 Glotterskogens Karamilla-Kummin, Ing-Marie Jonsson & Björnligans Bluffa Björnbus, Ing-Marie Olsson

2014 Bernerdalena Åza, Ulla Söderqvist

2013 Calmaritens Koccos, Kicki Lundsström

2012 Björnligans Bluffa Björnbus, Ing-Marie Olsson

2011 Runezzaz Amazing Wind, Kristin Holmberg

2010 Herrekvarns Asta, Catarina Sjödin

2009 Askimsvikens Humla, Marianne Olofsson & Qubina von der Holderstockhöhe, Ulrika Olsson

2008 Askimsvikens Humla, Marianne Olofsson

2007 Bernerdalens Olle, Lina Martinsson

2006 Bernerdalens Olle, Lina Martinsson

2005 Lad´s Andrea Jackson, Frida Sundberg

2004 Lad´s Andrea Jackson, Frida Sundberg

2003 Lad´s Andrea Jackson, Frida Sundberg

2002 Hulatorpets Lilla Raissa, Hans From

Nedan visas Placering, Registreringsnummer, Hundens namn, Förare, Poäng

  1. SE15708/2014, Bernerbrukets Trassel, Helene Kronblad, 36
  2. SE47590/2012, Doremis Qillen Birgitta, Palo Johansson, 31
  3. SE26849/2015, Werner Wix Wera, Kicki Lundström, 27
  4. SE20035/2014, Brånslättens Chili con Carne, Ing-Marie Johnsson, 26
  5.  SE34962/2014, Wiitch-Hoo’s Crimzkramz, Sanna Andersson, 26
  6.  SE58951/2011, Ekespångs Xilinhot, Annette Poulsen Johansson, 26
  7. SE13654/2014, Granbokajsas Krysmynta, Viktoria Lindström, 23
  8. SE19331/2016, Berntiers Lovely Girl, Ulla Söderqvist, 22
  9. SE15710/2014, Bernerbrukets Twitter, Karina Larsson, 21
  10. SE34961/2014, Wiitch-hoo´s Compiz, Frida Svensson, 19
  11. SE18204/2017, Bernerbrukets Lanza, Pernilla Svedjeby, 17
  12. SE50045/2016, Tornedalings Finnmix Bernard, Petra Rantatalo, 15
  13. SE34962/2014, Bernerlyans Gaston, Marianne Ahrén, 14
  14. SE50046/2016, Tornedalings Finnmix Bianca, Petra Rantatalo, 13
  15. SE39650/2013, Bernerboets Chilli, Ing-Marie Olsson, 12
  16. SE43130/2014, Fohlinans Love Child, Catarina Fohlin, 12
  17. SE11167/2011, Ramatuelle V’t Rijkenspark, Pernilla Svedjeby, 12
  18. SE33052/2014, Eklövens Yellow Rose, Annica Peterson, 11
  19. SE29088/2017, Eklövens Dream Catcher, Annica Peterson, 11
  20. SE51471/2016, Bernerbrukets Åtilia, Ing-Marie Olsson, 9
  21. SE51470/2016, Bernerbrukets Åccra, Toril Melangen, 9
  22. SE54821/2017, Doremis Athena Maxxa, Anna-Lena Wennberg, 8
  23. SE31624/2014, Doremis Tricolora Doki, Ingalill Springare, 5
  24. SE41720/2013, Sina von den Auenrüti, Ute Rüegg, 5
  25. SE42926/2017, Wiitch-Hoo´s Gretchen, Åsa Eliasson, 2
  26. SE40977/2009, Björnligans Derivata Björnbus, Marcus Rüegg, 1

Nedan visas Placering, Förare, Registreringsnummer, Hundens namn, Poäng

  1. Ing-Marie Jonsson, SE20035/2014, Brånslätt, Chili con Carne, 35
  2. Helene Kronblad, SE15708/2014, Bernerbrukets Trassel, 35
  3. Karina Larsson, SE15710/2014, Bernerbrukets Twitter, 29
  4. Anette Poulsen Johansson, S62792/2009, Ekespångs Unika, 28
  5. Anette Poulsen Johansson, SE58951/2011, Ekespångs Xilinhot, 28
  6. Kristina Lundström, SE26849/2015, Werner Wix Wera, 27
  7. Birgitta Palo Johansson, SE47590/2012, Doremis Qillen McD, 26
  8. Ingalill N Springare, SE31624/2014, Doremis Tricolora Dokri, 25
  9. Ing-Marie Olsson, SE39650/2013, Bernerboets Chilli, 24
  10. Kristina Lundström, SE11463/2010, Calmaritens Koccos, 24
  11. Janne Andersson, SE48221/2014, Saga, 23
  12. Viktoria Lindström, SE13654/2014, Granbokajsas Krusmynta, 23
  13. Annika Petersson, SE33052/2014, Eklövens Yellow Rose, 21
  14. Jenny Nyström SE29967/2014 Allra Käraste Ville, 21
  15. Linda Luchterhand, S26154/2009, Bernerdalens Evita, 20
  16. Catharina Fohlin, SE43130/2014, Fohlinans Love Child, 19
  17. Frida Svenzon, SE34961/2014, Wiitch-hoo’s Compiz, 19
  18. Anna Fronth, SE24229/2016, Lahb Nemo av Kamperhaug, 13
  19. Johanna Emilsson, SE11516/2014, Tjofselinas S Gossink, 11
  20. Anna Adrians, SE21876/2012, Berntiers Blaze of Glory, 8
  21. Per Digbo, SE43129/2014, Fohlinans Black Night, 7
  22. Birgitta Palo Johansson, SE19451/2016, Bernerdalens Qubus, 6
  23. Ute Rüegg, SE41720/2013, Sina von der Auentruti, 3
  24. Ute Rüegg, SE42169/2016, Alpenhirts Julia, 3
  25. Ulrika Digbo, SE35703/2016, Bernerbandens Eris, 2
  26. Annakarin Broström, SE58294/2016, ViljoValente av Hiselfoss, 3

Nedan visas Placering, Registreringsnummer, Hundens namn, Förare, Poäng

  1. SE39650/2013, Bernerboets Chilli, Ing-Marie Olsson, 32
  2. SE31731/2011, Nellyvill’s In Your Dream, Sanna Andersson, 29
  3. SE20035/2014, Brånslättens, Chili Con Carne, Ing-Marie Johansson, 27
  4. SE26849/2015, Werner Wix Wera, Kristina Lundström, 25
  5. SE15708/2016, Bernerbrukets Tassel, Helene Kronblad, 25
  6. SE58951/2011, Ekespångs Xilinhot, Anette P Johansson, 25
  7. SE15710/2014, Bernerbrukets Twitter, Karina Larsson, 23
  8. SE62792/2009, Ekespångs Unika Anette P Johansson 22
  9. SE47590/2012, Doremis Qillen McD, Birgitta Palo Johansson, 20
  10. SE14736/2014, Bernerdalens Mercedes, Elisabeth Sahlin, 19
  11. SE24229/2016, Ari-Lahb Nemo av Kamperhaugbamsen, Anna Fronth, 18
  12. SE34961/2014, Wiitch-hoo’s Compiz, Frida Svensson, 17
  13. SE18454/2012, Hildabus Aska, Åse Lindquist, 16
  14. SE69833/2008, Eklövens Hope For Luck, Catharina Fohlin, 12
  15. SE34962/2014, Wiitch-Hoo’s Crimzkramz, Sanna Andersson, 11
  16. SE32753/2013, Carnavals Rosabella, Siw Eriksson, 11
  17. SE62795/2011, Fohlinans Tiana, Catharina Fohlin, 11
  18. SE26154/2009, Bernerdalens Evita, Linda Luchterhand, 10
  19. SE33052/2014, Eklövens Yellow Rose, Annica Peterson, 8
  20. SE42005/2013, Fohlinans Clawd, Gunilla Johansson, 7
  21. SE31624/2014, Doremis Tricolora Dokri, Ingalill Nilsson Springare, 7
  22. SE26104/2015, Berntiers Keep In Touch, Anna Adrians, 6

Nedan visas Placering, Hundens namn, Registreringsnummer, Förare, Poäng

  1. Glotterskogens Karamilla-Kummin, SE38584/2008, Ing-Marie Jonsson, 31
  2. Björnligans Bluffa Björnbus, SE48265/2007, Ing-Marie Jonsson, 31
  3. Nellyvill’s In Your Dreams, SE31731/2011, Sanna Andersson, 28
  4. Bernerdalens Hedvig, SE66271/2010, Hans Söderqvist, 27
  5. Bernerdalens Åza, SE55464/2007, Ulla Söderqvist, 23
  6. Edets Prince Solo, SE37661/2011, Toril Melangen, 22
  7. Doremis Qillen Mcd, SE47590/2012, Birgitta Palo Johansson, 21
  8. Brånslättens Chili Con Carne, SE20035/2014, Ing-Marie Jonsson, 20
  9. Bernerboets Chilli, SE39650/2013, Ing-Marie Olsson, 19
  10. Ekespångs Xilinhot, SE58951/2011, Anette Poulsen Johansson, 18
  11. Granbokajsas Krusmynta, SE13654/2014, Viktoria Lindström, 16
  12. Bernerdalens Evita, S26154/2009, Linda Luchterhand, 13
  13. Bernerbrukets Trassel, SE15708/2014, Helena Kronblad, 12
  14. Bernerbrukets Twitter, SE15710/2014, Karina Larsson, 11
  15. Ekespångs Öken Thar, SE51690/2013, Fredrik Torstensson, 8
  16. Wiitch-Hoo’s Compiz, SE34961/2014, Frida Svenzon, 7
  17. Bersemo’s Blizza, S54118/2009, Karin Svedenbrant, 6
  18. Tallsångens Ella F, SE36305/2013, Anneli Dahllöf, 5
  19. Eklövens Hope For Luck, SE69833/2008, Catharina Fohlin, 4
  20. Doremis Tricolora Dokri, SE31624/2014, Ingalill Nilsson Springare, 4

Äldre resultat finns i Arkivet.

Poäng Lydnad Bruks Agility (ag/hopp) Arbetsprov 
1 Start i startklass Start i appellklass Start agilityklass 1 Fullföljt allmändrag, minst 55 p 
2 Uppfl startklass, start i klass 1 Godkänd appellklass 0:at lopp klass 1 Godkänd allmändrag (inoff).
3 2:a pris i klass 1 Uppflyttning till lägre klass, Godkänd lägre klass Pinne i klass 1, Start i klass 2 Fullföljt AP I, minst 60 p. 
4 1:a pris i klass 1, 2:a pris i klass 2 Uppflyttning till högre klass, godkänd högre klass 0:at lopp klass 2 Godkänd AP I, Fullföljt klass II, minst 110 p 
5 1:a pris i klass 2, 2:a pris i klass 3 Uppflyttning till elitklass, godkänd elitklass Pinne i klass 2, Start i klass 3 Godkänd AP II. Fullföljt AP III, minst 120 p.  
6 1:a pris i klass 3 Certpoäng elitklass 0:at lopp klass 3 Godkänd AP III, Fullföljt AP IV/Elit (inoff) minst 96 p.
7 CACIOB i klass 3 CERT  CERT, SM-pinne   Godkänd AP IV/Elit (inoff)
     
Poäng Viltspår Rallylydnad Nosework Klövprov 
1 Start i anlagsklass Start NKL  GK DP NW 1   
2 Godkänd anlagsklass, start öppenklass Kvalificerat resultat NKL, Start FKL GK DP NW 2    Start NW 1   
3 2:a pris öppenklass Kvalificerat resultat FKL, start AKL GK DP NW 3, Diplom NW 1   
4 1:a pris öppenklass Kvalificerat resultat AKL, Start MKL Start NW2 Bronsmärke 
5 1:a pris med HP i öppenklass CERT i MKL Diplom NW 2 Silvermärke 
6     Start NW 3 Guldmärke 
7     Diplom NW 3 (Cert när aktuellt)   

Tillägg för att ha deltagit på KM 1 poäng

Tillägg 1 poäng för varje extra tävlingsgren.

sshk