Kennlar

SShK

Kennlar som föder upp Sennenhundar

Nedanstående uppfödare har förbundit sig att vid samtliga parningar följa SShKs avels- och uppfödaretiska regler, SKKs grundregler och övriga kriterier för kennellistan, samt uppfylla de kriterier som uppfödarregionerna gemensamt beslutat om och vilka har godkänts av avelsrådet och fastställts av styrelsen.

Kriterier för att stå på kennellistan på hemsidan är följande:

* Uppfödaren skall ha 2 stycken uppfödda registrerade Sennenhundkullar.

* Uppfödaren skall ha 1 års medlemskap i SShK.

* Meddela till samordnaren för valpförmedlingen (inom 3 veckor efter parning) tikens och hanens registrerade namn och registreringsnummer samt beräknad tidpunkt för eventuell valpning.  Gäller samtliga parade tikar i kenneln.

* Meddela när kull är född omgående till samordnaren för valpförmedlingen valpningsdatum, antal tik- och hanvalpar samt bidrar till kullstatistiken med de uppgifter SShK sammanställer för uppfödarnas räkning

Blir uppfödare anmäld till SKK eller annan myndighet förbehåller sig avelsrådet att redan under pågående utredning ta bort uppfödarens kennelnamn från listan.

Uppfyller uppfödaren inte ovanstående eller bryter mot SShK:s avels- och uppfödaretiska regler eller SKK:s Grundregler på i Sverige registrerade kullar tas kennelnamnet bort från listan och ingen valphänvisning kommer att ske 12 mån framöver från och med valpningsdatum på den aktuella kullen.

Därefter måste uppfödaren ånyo ansöka om att få ha med sitt kennelnamn på listan.

Både Appenzeller och Entlebucher sennenhundar är numerärt små raser i Sverige. Det betyder att det inte föds många valpar per år, vissa år inga alls. Därför är det inte lätt att uppfylla sin dröm om en appenzeller eller entlebucher sennenhund. Det krävs tålamod att vänta på en svenskfödd valp eller tid och pengar att importera en utländsk valp.

Trots alla svårigheter hoppas vi att fler upptäcker dessa underbara, livliga, alerta sennenhundsraser och bidrar till att raserna finns kvar i Sverige i framtiden.

Kontakta gärna oss i Svenska Sennenhundklubben om du är intresserad av en valp och vill veta mer:
Mobil: 070-509 14 06
Epost: derivata@swiss-secondo.com


Amandios
Anette Söderholm, 241 62 Löberöd, amandios@telia.com,   Hemsida >>


Askimsvikens
Anette Bladh, 437 35 Lindome, 070-828 77 23, anette.bladh@gmail.com,


Bauernhof
Lisbeth Kull, 595 94 Mjölby, 070-370 64 79, lisbeth.kull@telia.com,


Behrens
Johan Thorsén, 733 98 Ransta, 070-475 69 66, behrenskennel@hotmail.comHemsida >>


Bellissemo Berner’s
Liselotte E Svensson, 374 52 Asarum, 070-838 87 23,  lledvardsson@hotmail.seHemsida >>


Belmico’s
Maria Laestander, 938 32 Arjeplog, 070-318 79 46, knabben@telia.com,   Hemsida


Berner Hökarnas
Åsa Högström, 891 95 Arnäsvall Örnsköldsvik, 070-636 68 20, asahogstrom@yahoo.se


Bernerbergets
Lina Jansson, 143 30 Vårby, 070-628 97 14, bernerberget@gmail.com
Johanna Persson, 611 91 Nyköping, 070-250 59 55, johanna.persson@vettris.se,   Hemsida >>


Bernerbrukets
Anita Richter & Carina Carlsson, 426 58 Västra Frölunda, 070-767 94 65, anita.richter21@gmail.com,


Bernerdalens
Lisa Nilsson, 827 93 Ljusdal, 070-569 08 78, bernerdalens.kennel@gmail.com,   Hemsida >>


Bernerexpressens
Lisette Wallström, 439 94 Onsala, 070-623 83 01, bernerexpressens@wallstrom.st,   Hemsida >>


Bernerligans
Ia Ynde & Lena Ynde-Johanson, 749 70 Fjärdhundra, 076-108 55 82, bernerligan@hotmail.comHemsida >>

Bernerlyans
Catharina Öhgren, 423 51 Torslanda, 070-556 49 70,  catharina.ohgren@telia.com, Hemsida >>

Bernervillans
Monika Johansson, 612 94 Finspång, 070-367 03 35, 0122-600 12,  monika@bernervillan.se, Hemsida >>

Bernerängens
Ira Jansson, 76197 Norrtälje, 076-778 88 33, ira@momenthia.seHemsida >>

Berniinas
Niina Nordlund, 572 97 Kristdala, 073-382 89 89,  niina.nordlund@telia.com

Bernerljungens
Cecilia Mogor, 296 92 Yngsjö, 070-528 92 60, mogor@telia.com,   Hemsida >>

Berntiers
Eva Sundell-Johansson, 819 61 Skärplinge, 070-397 05 67, evasj@berntiers.se,   Hemsida >>

Bernwiks
Lena Wikström, 442 77 Romelanda, 070-260 95 90, bernwiks@hotmail.com,   Hemsida >>

Bersemo’s
Ingemar Brénnander, 342 60 Moheda, 070-328 64 11,  ingemar.brennander@bersemos.se,   Hemsida >>

Betilly’s
Beth-Lis Raghall, 934 97 Byske, 070-559 57 08,  blr@betillys.se,   Hemsida >>

Björnlidens
Veronica Wiklund, 890 50 Björna, 073-029 94 89, bjornlidens@hotmail.se,

Björnligans
Anna-Maria Nygårds, 179 96 Svartsjö, 073-154 05 39, bjornliganskennel@hotmail.seHemsida >>

Brånslättens
Carin & Karl Ågren, 911 93 Vännäs, 070-677 38 00, 0935-200 97, agren.bran@outlook.com
Hemsida >>

Bäckarängens
Therese Haglund, 795 90 Rättvik, 070-770 56 32, thereseha80@gmail.com,

Cullimigeis
Anna-karin och Erica Jönsson, 373 78 Fågelmara, 072-180 62 21, cullimigeis@telia.com

Dalaleds
Anti Lirbank, 273 72 Lövestad, 070-974 17 40, dalaleds.kennel@gmail.com,, Facebook >>

Doremis
König & Linnéa Karlsson, 922 66 Tavelsjö, 070-641 74 20, 090-603 27,  kennel@doremis.seHemsida >>

Edets
Lilian Kandell, 144 63 Rönninge, 073-954 52 02, lilian@edetskennel.se,   Hemsida >>

Edolle’s
Ingrid o Ulf Käll, 961 93 Boden, 070-645 91 91, edolles@outlook.com,   Hemsida >>

Ekespångs
Susanne Öberg Gustavsson, 341 75 Hamneda, 070-256 93 57, 0372-520 46, susanne@ekespangskennel.se,   Hemsida >>


Eklövens
Boris Lööw, 294 93 Sölvesborg, 070-652 37 10, eklovenskennel@oktv.se,   hemsida


Ellebäckens
Maria Johansson, 372 51 Kallinge, 070-857 05 14, 08-57 05 14, ellebackens@hotmail.com,

Fohlinans
Jonas och Catharina Fohlin, 375 33 Mörrum, 073-3-96 60 10, fohlinans@hotmail.se,   Hemsida >>

Fransennens
Boel Fransson, 281 43 Hässleholm, 070-837 52 96, fransson.boel@telia.com,   Hemsida >>

Fruängens
Angelica Carlsson, 605 94 Norrköping, 070-259 89 68,  fruangens@gmail.com

Gangsterluvans
Ingmarie & Anders Andersson, 894 40 Överhörnäs, 070-687 58 54, 070-387 58 54, gangsterluvans@telia.comHemsida >>

Grönberga’s
Eva Molinder, 605 95 Norrköping, 070-573 64 90, eva.molinder@telia.com,   Hemsida >>

Hennatorpets
Helena Mellqvist, 914 94 Nyåker, 070-610 06 88, henna59@yahoo.se

Herrekvarns
Catarina Sjödin, 432 64 Bua, 070-512 78 87, catarina@herrekvarnskennel.se, Hemsida

Hundsmålas
Gunilla Holmer, 384 92 Ålem, 070-674 96 48, gunilla@hundsmala.se, Hemsida

Kastenhofs
Ulrika o. Ingemar Finnmarker-Engelcrona, 791 92 Falun, 023-77 05 13, 070-586 83 77, ulrika.finnmarker@telia.com, Hemsida

Keep in touch
Anna Adrians, 452 93 Strömstad, 073-843 66 30, kontakt@keepintouch.se, Hemsida

Lackarebäckens
Christina Isaksson, 437 93 Lindome, 073-984 11 43, stina@berglofs.com, Hemsida

Langundo
Gladys o. Stephanie Gustafsson, 612 94 Finspång, 070-560 65 69, 070-226 86 99, gladys.langundo@gmail.com, stephanie_gustafsson@outlook.com, Hemsida

Lilla Björnen
Carina Åkesson, 386 96 Färjestaden, 070-221 84 69, lilla.bjornen@telia.com, Hemsida

Lilltäkts
Yvonné Hemström, 790 15 Sundborn, 073-575 64 84, lilltakts@gmail.com, Hemsida

Lion Queen
Helena Önnervall, 954 32 Gammelstad/Luleå, 070-369 67 98, helena.onnervall@gmail.com, facebook

Michikos
Madeleine Lundh, 117 27 Stockholm, 070-777 77 89, madlun@hotmail.com, Hemsida

Miss Ladys
Caroline o. Christer Florå Petches, 342 93 Hjortsberga, 070-441 03 46, missladyskennel@hotmail.com, Hemsida

Montmorzys
Agneta Lundh Carlsson, 342 53 Lönashult, 072-561 10 19, morzy@telia.com, Hemsida

Nobelhills
Christina Nordlund, 745 97 Enköping, 070-309 28 71, nobelhills@me.com

Nolegårdens
Camilla o. Lars Johansson, 665 91 Kil,m 070-658 05 57, camilla@nolegardens.se, Hemsida

Odenhills
Gunilla Odenfelt, 747 93 Alunda, 070-679 14 43, gunilla@odenhills.se, Hemsida

Pregestas
Margareta Olsson, 275 33 Sjöbo, 070-640 17 12, maggan.olsson@sjobo.nu

Stensängens
Inger Ahlin, 141 37 Huddinge, 070-413 54 57, stensangens@telia.com

Stora Brogårdens
Birgitta Borrhed Johansson, 388 98 Trekanten, 076-100 80 86, stora.brogarden@gmail.com

Tornedarlings
Petra Rantatalo, 294 92 Sölvesborg, 070-670 28 77, Petra@klg.se

Werner Wix
Helena Berlinder, 941 91 Piteå, 070-304 99 52, werner_wix@hotmail.com, Hemsida

Working Beauty’s
Anki Broberg, 665 92 Kil, 070-234 93 37, anki@workingbeauty.se, Hemsida

Åkestorp’s
Sofie Johansson, 281 95 Vankiva, 073-326 08 66, sofie.akestorp@hotmail.com

Eklövens
Boris Lööw, 294 93 Sölvesborg, 070-652 37 10, eklovenskennel@oktv.se, hemsida


Jomatanjo’s
Yvonne Ekstrand, 333 92 Broaryd, 070-285 19 64, yvonne.ekstrand@gmail.com, hemsida


Wiitch-Hoo’s
Ingrid Kruse, 372 62 Bräkne-Hoby, 070-949 02 44, inka@wiitch-hoos.se
Gunilla Törnqvist, 372 62 Bräkne-Hoby, 073-403 22 76, hemsida

Exakt vilka uppgifter ska lämnas?